DZIEŃ MAMY – 26.05

Utworzono dnia 19.05.2021

Jest to niezwykłe święto obchodzone w Polsce 26 maja. Wszystkie mamy tego dnia mają swoje święto, są obdarowywane przez swoje dzieci różnego rodzaju prezentami, laurkami i kwiatami.

Historia Dnia Matki:

Dzień Matki w Polsce obchodzimy od 26 maja 1914 roku. To nie znaczy, że święto jest nowe. Już w Starożytnym Egipcie czczono boginię Izydę (matkę Horusa), w Grecji -Reję a w Rzymie – Cybelię prosząc boginie o wsparcie. Niestety na długi czas święto to zostało zapomniane.

Pierwsze “nowe” obchody święta przypadają na XVII wiek. W Anglii w 4 Niedzielę Wielkiego Postu zaczęto organizować “Mothering Sunday” czyli Niedziele u Mamy. Obchody te związane były z sytuacją jaka miała miejsce w Anglii. Młode dziewczyny i młodzi chłopcy pracowali zdala od rodzinnego domu 7 dni w tygodniu. Nie mieli kiedy odwiedzać rodziców. Dlatego też zorganizowano taki jeden dzień w roku wolny od pracy kiedy to młodzi mogli odwiedzać rodziców, jadąc tam przywozili drobne upominki choćby upieczone własnoręcznie ciasto znane ciastem matczynym. Święto w tej formie przetrwało do XIX wieku.

Trochę inaczej rzecz miała się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves po śmierci swojej mamy rozpoczęła kampanie na rzecz ustawienia święta dla mam. Uważała, że mamy są niedoceniane, a tak bardzo potrzebne swoim rodzinom. W 1914 roku Kongres i prezydent Wilson podpisali ustawę, że święto Dnia mamy to święto narodowei przypada na 2 niedzielę maja.

W RPA Dzień Matki obchodzi się tam w drugą niedzielę maja. Ciekawe jest to, że dzieci małe i duże zakładają czerwone i różowe ubrania. Jeśli mama już odeszła, dzieci ubierają się na biało.

W Kanadzie również obchodzi się to święto w drugą niedzielę maja. Świętuje się hucznie, są specjalne przyjęcia w restauracjach, dzieci obdarowują mamę słodyczami i ciastkami pieczonymi tylko z okazji tego święta.

Niemcy świętują Dzień Matki od 1922 roku, 10 lat później ustanowiono go świętem narodowym. Obchodzi się go w drugą niedzielę maja, a jeśli Zielone Świątki wypadają tego dnia, to święto Matki przenosi się na tydzień wcześniej. Mamy dostają kwiaty, kartki i drobne prezenty, które wyrażają miłość, szacunek i przywiązanie.

Hindusi w Indiach obchodzą w październiku huczne święto Durga Puja ku czci bogini matki Durga. Hinduskie mamy mają swoje święto od ponad 10 lat i tego dnia dostają kwiaty oraz zaproszenie na obiad poza domem, choć raz nie muszą same przygotowywać posiłku.

Natomiast w Rosji Dzień Matki obchodzony jest nie na wiosnę, ale w ostatnią niedzielę listopada. O mamach pamiętają nie tylko dzieci, ale również władze państwowe, które z tej okazji organizują wiele koncertów i festynów.

do pobrania...