Akcja czytelnicza - “Baśnie i legendy w szkolnych bibliotekach”

Utworzono dnia 15.11.2021

Akcja czytelnicza -
“Baśnie i legendy w szkolnych bibliotekach”,
której celem było przybliżenie i przypomnienie uczniom różnych baśni i legend z całego świata dobiegła końca.

W trakcie października br. zostały zrealizowane działania:

- wystawa poświęcona autorom baśni i legend
Relacja na stronie - Październik – Miesiąc Baśni i Legend w Szkolnych Bibliotekach - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 7 im. Tadeusza Kościuszki w Sopocie (szkolna.net)

- “Jesienne drzewko czytelnicze” –

na naszym drzewku zawisło 191 listków z tytułami książek i komiksów polecanych przez  uczniów i nauczycieli. Lista, która została stworzona na podstawie proponowanych tytułów przedstawia bardzo zróżnicowaną literaturę. Uczniowie i nauczyciele czytają  ciekawe pozycje, nie tylko lektury szkolne.

Relacja na stronie Zakończyła się Szkolna Akcja Czytelnicza “Jesienne Drzewo Czytelnicze”. - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 7 im. Tadeusza Kościuszki w Sopocie

- zajęcia edukacyjne dla uczniów:

W klasie 3a odbyła się lekcja poświęcona baśni H.Ch. Andersena “Mała Syrenka”. Uczniowie zastanawiali się jakie uczucia targają nami w różnych sytuacjach życiowych, jak można je przedstawić swoim ciałem tzw. “zabawa w żywe posągi”. Następnie mieli zastanowić się nad uczuciami bohaterki baśni, co czuła Syrenka w czasie swoich przygód. Lekcja zakończyła się stworzeniem plakatu Małej Syrenki, na którym uczniowie wyrazili jej emocje.

2.W klasie 3b uczniowie zastanawiali się nad losem ziarenka groszku z baśni “Księżniczka na ziarnku grochu”. Uczniowie tworzyli komiks o kolejnych losach ziarenka groszku, które postanowiło opuścić muzeum. Każda grupa uczniów stworzyła swój komiks, wymyśliła historię ziarenka groszku, którą przedstwili na specjalnie przygotowanych planszach.

- W tym miesiącu przypadła także II Międzynarodowa Edycja akcji “Przerwa na czytanie”. Chętni uczniowie czytali na przerwach książki przyniesione z domu lub wypożyczone ze szkolnej biblioteki. W młodszych klasach uczniom czytali nauczyciele lub starsi koledzy. Akcja była organizowana w ramach kampanii społecznej “Cała Polska Czyta Dzieciom” i pokazała, że dobrze jest czytać książki, nieważne gdzie i kiedy, ważne, że się czyta.

Relacja na stronie Przerwa na Czytanie - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 7 im. Tadeusza Kościuszki w Sopocie (szkolna.net).

- Podsumowaniem miesiąca baśni i legend było przedstawienie zorganizowane dla młodszych klas w świetlicy. Uczniowie z klasy VII c oraz VIII c zaprezentowali brazylijską baśń o “Ochronie Lasu Deszczowego”. Z paniami bibliotekarkami zostały przygotowane kostiumy i rekwizyty. Zaprezentowana legenda wzbudziła zaciekawienie wśród widzów, wszystkim podobała się również gra aktorów. Bardzo dziękujemy za pełne zaangażowanie naszych wspaniałych, utalentowanych młodych aktorów.

Wszystkie te zadania miały na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Pokazały, że obcowanie z literaturą może być niesamowitą przygodą, a nie nudnym obowiązkiem.

Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych akcjach czytelniczych organizowanych przez naszą bibliotekę. Przed nami  w listopadzie Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.

Biblioteka Szkolna

Akcja czytelnicza - “Baśnie i legendy w szkolnych bibliotekach”

Utworzono dnia 15.11.2021, 13:34